Skuteczne polerowanie szyb – Jak usunąć rysy z szyby ?
Można odpowiedzieć na to pytanie jednym zdaniem – przez polerowanie szyb. Jednak sam proces usuwania rys z szyb jest złożony i żeby skutecznie usunąć rysę potrzebna jest wiedza i doświadczenie. Żeby dokładnie wytłumaczyć jak skutecznie usunąć rysy ze szkła, zacznijmy od podstaw i zadajmy pytanie.
Skąd się biorą rysy na szybie i czym są rysy na szybie / szkle?
Rysy powstają w skutek bezpośredniego oddziaływania / kontaktu innego przedmiotu z powierzchnią szkła. Inaczej mówiąc, podczas kontaktu dwóch przedmiotów naciskających na siebie z siłą wywołująca tarcie o odpowiedniej energii. W wyniku takiego działania dochodzi do uszkodzenia szyby. Im większa jest siła lub bardziej agresywna szorstka i twarda powierzchnia przedmiotu pocieranego po szkle tym głębsze są uszkodzenia szyby. Podczas tarcia wytwarza się siła / energia, która uszkadza strukturę szkła i odrywa cząstki szkła od jego powierzchni w wyniku czego powierzchnia robi się chropowata. Powstają wgłębienia o nieregularnej i chropowatej powierzchni. Innymi słowy, zdzieramy lub ścieramy cząsteczki szkła z jego powierzchni. Uszkodzona powierzchnia, w inny sposób odbija i przepuszcza światło. Powstaje obraz / ślad (rysa), który staje jest widoczny dla ludzkiego oka. Powierzchnia rysy, w inny sposób załamuje i odbija światło widzialne. Wyobraźmy sobie jaka by była szyba gdyby znalazły się na niej rysa przy rysie – byłaby całkowicie matowa / nieprzezroczysta.
Specyficznym rodzajem uszkodzenia szyby,
Specyficznym rodzajem uszkodzenia szyby, które usuwamy przez polerowanie, jest rysa spowodowana przez wtarcie w szkło (naniesienie na powierzchnię szkła) innego materiału – najczęściej metalu, plastiku. Dlatego taka rysa ma najczęściej kolor materiału wtartego w szkło. Na przykład aluminium z łopaty do odgarniania śniegu wtarte w szybę samochodu (kilka takich przypadków już mieliśmy w historii naszej firmy). Takie usterki usuwa się w ten sam sposób co zwykłe rysy.
Czynności / zdarzenia, podczas których powstają rysy na szybach budowlanych można podzielić na
- Po pierwsze – Powstające podczas bezpośredniej pracy związanej z szybą:
- Transport szyby – otarcia szyby o szybę lub otarcia szybą o inne przedmioty
- Wstawianie szyby / szklenie okna – uderzenia brudnego młotka podczas zakładania listew oraz otarcia i obicia.
- Czyszczenie szyby – jedna z najczęstszych przyczyn to mycie szyby oraz przypadkowe otarcia różnymi przedmiotami. Rysy na szybach powstają najczęściej na etapie budowy i wtedy gdy szyba jest narażona na kontakt z robotami budowlanymi i z myciem. Kolejne przyczyny powstania rys można podzielić na przypadkowe i wynikające z nieumiejętnego czyszczenia szyby, zdejmowanie folii nieodpowiednimi skrobakami.
- Na szybach samochodowych najczęściej polerujemy rysy powstałe podczas oczyszczania szyby- na przykład: zużyta lub brudna wycieraczkę, zabrudzona skrobaczka do śniegu, gąbkę ze stacji benzynowej z piachem oraz nieodpowiednie narzędzia do czyszczenia szyb (łopata, szufelka, klucze itp.)
- Akty wandalizmu – Trudno nazwać je pracą, ale jest to działanie zamierzone.
- Po drugie – Rysy powstające w wyniku przypadkowego kontaktu z szybą
- Wypalenia
- Otarcia, Obicia, odpryski
- Rysy spowodowane przez psa – najczęściej na szybach tarasowych i balkonowych
O co w tym chodzi, jak to działa?
Polerowanie szyb to mechaniczny proces polegający na ścieraniu powierzchni szkła. W celu całkowitego usunięcia rysy należy polerować szybę do najgłębszego punktu uszkodzenia. Część procesu usuwania rys z powierzchni szyb nazywana jest też szlifowaniem. Szlifowanie to w zależności od głębokości uszkodzenia nazwa wstępnego etapu polerowania szyb, w której używa się bardziej agresywnych materiałów ściernych. W celu usunięcia rysy należy doprowadzić powierzchnię szyby do stanu sprzed zarysowania. Pierwszym etapem polerowania szyby jest wyrównanie powierzchni szyby poprzez usunięcie różnicy wysokości na powierzchni szyby . Procesem, który to umożliwia jest zeszlifowanie szkła, Natomiast drugi etap prowadzący do uzyskania odpowiedniej gładkości powierzchni dzięki i tym samym pełnej przezroczystości to polerowanie szyby.
Czy istnieje inna skuteczna metoda na doprowadzenie szyby do stanu pełnej przezroczystości?
Nie, na tą chwilę (luty 2021) nie ma takiego sposobu. Jednakże możliwe, że zostanie ona wynaleziona. Przykładem może być polerowanie lamp, gdzie pojawiła się metoda „zalania” rys parą / płynnym plastikiem / parującym lakierem.
Polerowanie szyb to aktualnie jedyna, uznana przez branżą budowlaną i transportową metodą naprawy porysowanych szyb.
Czy mogę sam/a wypolerować szybę ?
Polerowanie szyb wymaga dużej wiedzy i cierpliwości. Dlatego bez doświadczenia i odpowiedniego przeszkolenia można polerować delikatne włosowate rysy za pomocą dostępnych w Internecie past polerskich do szkła. Najbardziej powszechnie znanym środkiem do polerowania szyb jest tlenek ceru. Wymaga to czasu, ale efekt usunięcia rys bez dodatkowych szkód jest możliwy do osiągnięcia nawet dla osoby niedoświadczonej. Pasty polerskie nie mają dużej agresywności i dlatego cierpliwa osoba jest w sobie w stanie poradzić z delikatną ryską. Jednak jakiekolwiek „chodzenie na skróty” kończy się deformacją obrazu lub pęknięciem szyby. Tak jak napisaliśmy wyżej, szkło żeby było w pełni przezroczyste i nie załamywało obrazu musi mieć idealnie płaska powierzchnię. Z tego powodu nieumiejętne polerowanie i miejscowe „wybranie” zbyt dużej ilości szkła lub nierównomierne rozprowadzenie polerki po szkle doprowadza do soczewki.
Skuteczne usuwanie głębokich rys
Usuwanie głębokich rys z oczekiwanym efektem wizualnym oraz ekonomicznym to już wyższa szkoła jazdy. Procesu nie da się przyspieszyć, ponieważ każda próba przyspieszenia poprzez dociśnięcie lub zastosowanie bardziej agresywnych materiałów ściernych kończy się efektem przeciwnym do zamierzonego. Dlatego doświadczony pracownik polerujący szyby od wielu lat wie, że największym wrogiem jest pośpiech. Przede wszystkim nie da się przeskoczyć etapów bez szkody dla końcowego efektu. Dzięki doświadczeniu osoby polerujące szyby są w stanie rozpoznać twardość szyb i dobrać odpowiedni proces polerowania szkła. Ponad to są w stanie ocenić głębokość uszkodzenia i ryzyko związane pęknięciem szyby. Kolejnym elementem decydującym o końcowej jakości i szybkości wykonania usługi polerowania szyb jest dopracowanie przez lata praktyki odpowiedniego procesu i dobór odpowiednich materiałów szlifiersko-polerskich. Podsumowując, profesjonaliści oferujący polerowanie szyb wypracowane przez lata swoje techniki i środki polerskie kupowane niejednokrotnie na indywidualne zamówienie.
Dlaczego nie jest to łatwe?
Podstawowe parametry, które bierze się pod uwagę i część z nich odpowiednio dostosowuje w procesie polerowania szyb to: głębokość rysy, odległość rysy od brzegu szyby, grubość tafli szkła, temperatura, obroty maszyny polerującej, gradacja i agresywność materiałów ściernych, obszar rozprowadzenia szlifu, docisk maszyny, sztywność padów polerskich oraz inne. Dlatego ze względu na naturę szkła i złożoność procesu najlepiej zlecić polerowanie szyb profesjonalnej firmie. Jeżeli chcemy sami usunąć rysy z szyby, to musimy liczyć się ze stratami. Najlepiej przed polerowaniem szyby, którą chcemy uratować wykonać próbę. Na przykład na szybach, które są przeznaczone do wymiany lub utylizacji. Szkło prawdę ci powie. Na szkle widać wszystko. Najtrudniej wypolerować lustro, ponieważ wzrok skupia się na obrazie, który jest bliżej (na lustrze). Na szybie okiennej zazwyczaj skupiamy wzrok na obrazach znacznie oddalonych od szyby.
Odpowiadając na główne pytanie, należy doprecyzować, że aby skutecznie usunąć rysy z szyb najlepiej skorzystać z usługi profesjonalnej firmy świadczącej usługi polerowania szyb i specjalizującej się w tym temacie.